Ryby to ostatni, najbardziej tajemniczy, dwunasty znak zodiaku. Znak astrologicznych ryb pochodzi ze starożytnej Mezopotamii.

W tradycji tej funkcjonowała gwiezdna, magiczna konstelacja Kun mes, czyli tak zwane Ogony, złożona z dwu, antagonistycznych części: ryby (ryba północna) i jaskółki (ryba południowa). Obie te części tworzyły magiczny znak pełni kosmicznej, symbol dopełniania się w przyrodzie i życiu człowieka sił ładu i chaosu. Wyobrażano je jako elementy złożone w przeciwnych kierunkach, a czasem wizualizowano jako związane kosmiczną wstęgą. Ryby służyły do obrazowania miesięcy i zawodów, były więc zarówno magicznym kalendarzem, jak i symbolem ludzkiego powołania w świecie. Zodiakalnym Rybom przypisywano nadprzyrodzone zdolności. Czasem były one wróżami i kapłanami, a czasem artystami. Zwracano bowiem uwagę, że są one otwarte na tajemną wiedzę kosmiczną, choć nie zawsze kierują się przejrzystą moralnością i bywają cynikami oraz potrafią wykorzystywać innych do realizacji własnych celów. Zawsze jednak jest w tym wyższy plan, kosmiczne przesłanie lub inny motyw przekraczający rozumowanie przeciętnych osób. 

Daty urodzeniowe zodiakalnych Ryb 

Ryby, po łacinie Pisces jako dwunasty, ostatni znak zodiaku, domykają roczny cykl Słońca. Znak Ryb to zatem znak osób urodzonych w ekliptyce pomiędzy 330 a 360 stopniem długości ekliptycznej, czyli od 18/19 lutego do 20/21 marca.

Niekiedy daty urodzeniowe zodiakalnych Ryb wyznacza się według rachuby wprowadzonej do astrologii przez Evangeline Adams, ezoteryczkę żyjącą w latach 1868-1932, a więc Rybami są osoby urodzone pomiędzy 20 lutego a 22 marca. Jak łatwo zauważyć astrologicznymi Rybami stają się osoby urodzone zarówno we wschodzącym, jak i zachodzącym okresie aktywności słońca w ascendencie. To także charakterystyka osobowości urodzonych w znaku Ryb: skłonność do skrajnych wychyleń w decyzjach życiowych, zaskakujące, nieprzewidywalne wybory i ryzykowne ścieżki karier. Rybami bywają namiętni, choć niewierni kochankowie, wielcy rewolucjoniści, ale i oszuści łatwo budujący swe kariery na nieuczciwych gierkach i nadużyciach finansowych. W Rybach mieści się po prostu zdolność do skrajnych wartości skali życiowych ścieżek. Budując więc współpracę zawodową lub związek intymny z Rybą, można się spodziewać silnych emocji i niestandardowych scenariuszy.

Charakter i cechy osobowościowe Ryb 

Ryby są nadzwyczaj wrażliwe, marzycielskie i skłonne do ucieczki od trudów codzienności. To ponadprzeciętna wrażliwość sprawia, że często bujają w obłokach, lubią żyć w iluzji i niestety z reguły nie radzą sobie z silnymi emocjami. Rozczarowane światem, który nie jest snem o rajskim ogrodzie, sfrustrowane Ryby popadają w nałogi, wchodzą w toksyczne związki lub padają ofiarą fałszywych obietnic. Ich skrajność odczuwania świata, od wzruszeń do nienawiści, czyni Ryby artystami, poetami albo tyranami sztuki, zdolnymi nawet do przemocy, byleby osiągnąć wyżyny artystyczne. Ryby to romantycy, namiętni i chętnie eksperymentujący w łóżku kochankowie, którzy zapewnią partnerce lub partnerowi niezapomniane doznania erotyczne. Niestety codzienność z Panią lub Panem Rybą nie będzie już tak wzniosła i przyniesie niespłacone rachunki emocjonalne lub finansowe. Warto więc, wiążąc się z Rybą, zadbać o siebie i nie mieć złudzeń o jej pragmatycznych zdolnościach. Będzie dużo emocji i dużo ryzyka. 

Ryby w pracy: kariera i finanse

Ryby to urodzeni artyści. Doskonale sprawdzą się w każdym, kreatywnym zawodzie, od poezji po wielką estradę, gdyż mają w sobie wiele charyzmy, wrażliwości i niczym nieokiełznanej wyobraźni. Sukces osiągną jednak tylko wówczas, kiedy znajdą zdolnego menadżera, agenta albo pilną żonę, która całą administrację i zarządzanie finansami weźmie na siebie. Twórcze, ale bezkompromisowe i nadwrażliwe Ryby po prostu nie nadają się do twardych negocjacji. One wejdą na już przygotowaną estradę lub napiszą ujmującą muzykę, ale producentem ich sukcesów musi być już ktoś inny. Finanse Ryb układają się więc dobrze tylko wtedy, kiedy zarządza nimi ktoś inny. Mogą one jednak osiągnąć wyżyny, także finansowe, w tandemie z pragmatycznym, zrównoważonym znakiem, najlepiej Koziorożcem lub Panną.

Miłość, przyjaźń i rodzina u Ryb

Ryby są kochającymi rodzicami i lojalnymi partnerami, jednak dopiero wtedy, kiedy spotkają już w życiu tę jedyną, wielką miłość. W związkach, które uważają za przypadkowe zdradzają i nadużywają emocjonalnie partnerów, ale dzieje się tak z tęsknoty za wielkimi uniesieniami. Kiedy Ryba znajdzie miłość staje się namiętnym kochankiem w łóżku i lojalnym przyjacielem na co dzień. Dzieci Ryb cieszą się swobodą, radością i brakiem presji ze strony rodziców. Ryby motywują innych przyjemnością, dzieciom zapewniając maksimum czułości i zabawy. W przyjaźni Ryby wykazują się troską, zaangażowaniem i lojalnością. Nie obmawiają, nie intrygują, a porzucone - jako skrajni nadwrażliwcy - ogromnie cierpią. Rodziny i przyjaciele Ryb mają w nich także sojuszników w odważnych, czynionych z wyobraźnią i rozmachem, planach. Ryba wierzy w miłość, przyjaźń, sukces, a wiara ta jest na miarę natchnionego proroka: bezkrytyczna, bezwarunkowa i dodająca skrzydeł. Jeśli więc lubimy być kochani w maksymalnej skali, Ryba da nam niezapomnianą więź życia.