Rak jest czwartym astrologicznym znakiem zodiaku. Przypisuje się go osobom urodzonym między 20/21 czerwca a 22/23 lipca. Rak jako skorupiak chodzący do tyłu spowalnia bieg słońca, które w tym okresie najdłużej utrzymuje się na nieboskłonie.

W antycznej Grecji, ów znak zodiaku, przedstawiany był także pod postacią ośmiornicy. Neoplatończycy wierzyli, że gwiazdozbiór Raka to jedno z dwóch wrót, przez które dusze zstępują na Ziemię, by zamieszkać w wybranym ciele. W sztuce zaś, gwiazdozbiór ten przedstawiany był pod różnymi postaciami - na przykład langusty czy kraba.

Cechy osób spod znaku Raka

Zodiakalne Raki to bardzo ciepłe i wrażliwe osoby, których żywiołem jest woda. Na pierwszym miejscu stawiają oni rodzinę, która jest dla nich zupełnym fundamentem. Są to osoby opiekuńcze, stawiające dobro swoich bliskich ponad swoje własne. Bardzo wyraźną cechą ludzi urodzonych między 20 czerwca a 23 lipca, jest łatwe przywiązywanie się - nie tylko do bliskich osób, ale także otoczenia, domu lub przedmiotów, które mają dla nich wartość sentymentalną. To z kolei, prowadzi w niektórych przypadkach do zbieractwa - gromadzenia zupełnie niepotrzebnych rzeczy, które osoby te uważają za ważne. Raki nerwowo reagują na gwałtowne zmiany w życiu, dlatego często sprawiają wrażenie bojaźliwych, bądź nieśmiałych. Cechuje ich również dobra organizacja pracy i planu dnia - cenią sobie gospodarność i trzymanie się wcześniejszych założeń, dlatego nie boją się wzięcia na siebie ciężaru organizacji różnych wydarzeń czy imprez.

W związku z tym, że Rak bardzo przywiązuje się do swojego miejsca zamieszkania, nierzadko udziela się społecznie w swojej lokalnej miejscowości. Czuje potrzebę dbania o nią, rozwijania jej. Osoby spod znaku Raka mają wysoko rozwinięte zdolności dyplomatyczne - ta zaleta ma swoje źródło w bardzo wyważonym podejściu do wielu spraw. Raki cechują się dużą empatią i chęcią niesienia pomocy innym. Niestety, ich dobre serca sprawiają, że stają się łatwym celem do zmanipulowania. Są to osoby wrażliwe na wszelkiego rodzaju sztukę, często ulegają wzruszeniom. Ich wielka empatia często jest powodem do przesadnego zamartwiania się na zapas. Raki to często osoby słabe psychicznie. Łatwo się załamują, po drobnej porażce widzą przyszłość w czarnych kolorach. Trudno im uwierzyć, że wszystko im się powiedzie, doszukują się zagrożenia w wielu sprawach. Kiedy zostaną zranione przez kogoś na kim im zależy, zamykają się w sobie. Jak można zauważyć, Raki to osoby pełne sprzeczności, skomplikowane psychologicznie, posiadające bogate życie wewnętrzne.

Zodiakalny Rak - praca i życie zawodowe

Raki zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym poszukują bezpieczeństwa i stabilności. Osoby te nie mają predyspozycji do wykonywania niebezpiecznych i ryzykownych zawodów, jak na przykład kaskader czy policjant. Nie lubią też częstych zmian kolegów z pracy i w otoczeniu - to sprawia, że ciężko może im być odnaleźć się na przykład w korporacji. Częste huśtawki nastrojowe sprawiają osobom spod tego znaku trudności w miejscu pracy. Raki źle znoszą krytykę, którą bardzo biorą do siebie. Często napotykają trudności z nawiązaniem nowych znajomości; musi minąć jakiś czas, zanim komuś zaufają. Oprócz tego, często sprawiają wrażenie zamyślonych i zamkniętych, przez co mogą uchodzić za dziwaków. Jeżeli jednak w końcu komuś zaufają, stają się oddanymi i lojalnymi współpracownikami, na których można liczyć.

Zodiakalne Raki są nad wyraz ostrożne, co często jest przeszkodą w rozwijaniu kariery. Wolą zrobić krok naprzód i dwa kroki wstecz, zamiast zaryzykować. Rutynowe zajęcia nie są dla Raków niczym złym, wręcz przeciwnie - dają im poczucie bezpieczeństwa. Osoby spod znaku Raka cechują się dużą fantazją, co sprawia że często można spotkać je w środowiskach związanych z malarstwem, sztuką czy muzyką. Do jakich zawodów Raki pasują najlepiej? Świetnie sprawdzają się w roli pracowników socjalnych, gdzie próbują wspierać swoje lokalne środowisko. Są znakomitymi psychologami z podejściem do pacjenta - wykorzystują tu swoją empatię i współczucie, by zrozumieć drugą osobę. Ich instynkt opiekuna na pewno pomoże w zawodach takich jak pielęgniarz lub pielęgniarka, bądź pracownik  domu starców.

Życie w związku i rodzinie

Zodiakalne Raki nie są ciężkimi we współżyciu partnerami. Nie oznacza to jednak, że dadzą sobie wejść na głowę - bywają zaborcze i zazdrosne. Pani Rak jest kobietą wrażliwą i opiekuńczą, o silnym instynkcie macierzyńskim. Rodzina zawsze jest dla niej najważniejsza. Ma jednak drugą stronę - bywa kapryśna i uparta. Kobiety spod znaku Raka uważają się za romantyczki, są delikatne i czułe. Posiadają też swego rodzaju subtelny urok osobisty, który czyni je tajemniczymi - dzięki temu cieszą się dużym zainteresowaniem płci przeciwnej. U Pana Raka z kolei, duże znaczenie odgrywają relacje z matką. Jeżeli są dobre, mogą stanowić nie lada problem dla jego potencjalnej partnerki - będzie ona nieustannie porównywana do matki. Jest to mężczyzna mający w sobie pierwiastek kobiecy - obdarzony jest wyjątkową wrażliwością i troskliwością. Pan Rak może sprawiać wrażenie "ciapy", co na pierwszy rzut oka skreśla go w oczach kobiet. Jednak, kiedy panie poznają go bliżej, może być uznany za niezwykle atrakcyjnego romantyka, który rozumie partnerkę. Rodzina to dla niego fundament. Zarówno Pan jak i Pani Rak, nie są nad wyraz zazdrośni i zazwyczaj nie zdradzają partnerów. Bardzo cenią sobie domowy spokój, którego nie chcą zburzyć.