Znak Wodnika rozpoczyna się 20 stycznia i trwa do 18 lutego, astrologicznie związany jest z Saturnem i Uranem. Żywiołem Wodnika, który determinuje większość cech jego charakteru - jest Powietrze. Szczęśliwymi kolorami Wodnika są zieleń, fiolet i turkus, kamieniami przypisanymi temu znakowi zodiaku są: ametyst, nefryt i akwamaryn.

Pochodzenie zodiakalnego Wodnika

Wodnik, jedenasty znak zodiaku, powiązany jest z gwiazdozbiorem o tej samej nazwie. Hieroglif tego znaku przedstawia Wodnika stojącego na podwójnej fali, a samo słowo "Wodnik" oznacza osobę przelewającą wodę.

W czasach starożytnego Egiptu, wiązany był on z życiodajnymi wylewami Nilu. W Grecji zaś, Wodnika łączono z potopem, wywołanym przez rozgniewanego na jej mieszkańców - Zeusa.

Postać trzymająca dzban ma przedstawiać jednego z najprzystojniejszych mężczyzn na świecie, Ganimedesa. Mężczyzna ten - uprowadzony przez Zeusa na górę Olimp - miał służyć bogom, napełniając ich kielichy mieszanką wody i ambrozji.

Cechy charakteru Wodników

Osoby urodzone w znaku Wodnika są ludźmi wyjątkowo uduchowionymi, wykazują niespotykane zdolności racjonalizatorskie, z prawdziwym talentem tworzą utwory muzyczne i poetyckie. W znaku tym urodzili się między innymi: Mikołaj Kopernik, Galileo Galilei, Krzysztof Kamil Baczyński, Bolesław Leśmian, Wolfgang Amadeusz Mozart czy Karol Darwin.

Na przestrzeni wieków, Wodniki szukały innowacyjnych rozwiązań, o wiele lat wyprzedzając swoje czasy. Owładnięte nową ideą, potrafiły z pełnym zaangażowaniem i uporem realizować swoje plany. Takie są również zodiakalne Wodniki w dzisiejszych czasach.

Wodniki są nietuzinkowe, oryginalne i zdecydowanie wyróżniają się w gronie przyjaciół. Szczerze kochają wolność i nie znoszą jakichkolwiek ograniczeń czy wywierania na nich presji. Nie lubią krytyki, nawet tej usprawiedliwionej,  zawsze też starają się przeforsować swoje najśmielsze i najbardziej szalone pomysły.

Interesują je tematy nieznane, nieodkryte i tajemnicze. Nie cierpią monotonii, powtarzalności wydarzeń i zbyt sztywnych zasad w życiu codziennym. Są też nieprzewidywalne, co sprawia, że nie można się z nimi nudzić. Wodniki nie tolerują sprzeciwu wobec własnych teorii i pomysłów, ale są bardzo tolerancyjne w sprawie poglądów i zachowań innych ludzi. Bywają łatwowierne, a jednocześnie są bardzo zaskoczone, gdy dowiedzą się, że ktoś chciał je oszukać.

Wodniki i finanse

Wodnik z pewnością nie jest typem "szczura korporacyjnego”, budującego z mozołem swoją karierę zawodową i dążącego do kolejnych awansów. Nie zwraca zbytniej uwagi na finanse czy gromadzenie majątku. Traktuje wykonywany zawód jako źródło środków na utrzymanie siebie czy swojej rodziny i to w zupełności mu wystarcza. Jego upodobania najczęściej nie mają nic wspólnego z wykonywaną pracą, a dobra materialne nie leżą w sferze jego zainteresowań.

Zgoła inaczej mają się sprawy, jeżeli wykonywana praca wiąże się z realizacją jego marzeń, wówczas potrafi całkowicie zatracić się w swoim zajęciu. Nie ma nikogo bardziej oddanego pracy, niż Wodnik w pogoni za swoją nowatorską ideą.

Najlepsze zawody dla Wodnika to: mechanik, socjolog, konsultant, astrolog, pilot, polityk, inżynier, wynalazca, producent lub artysta.

Życie emocjonalne Wodników

Wodnik, zamknięty w świecie swoich wizji i pomysłów, nie jest osobą nadmiernie towarzyską. Ciężko przystosowuje się do nowych środowisk, na przykład w nowym miejscu pracy, potrzebuje sporo czasu, aby poczuć się tam swobodnie. Wydaje się być osobą wesołą i lubiącą dobrą zabawę, ale nie lubi błyszczeć w towarzystwie. Jako przyjaciel, Wodnik jest bardzo lojalny i można na nim zawsze polegać, nikomu jednak nie pozwoli na przekraczanie wytyczonych przez siebie granic. Jest typowym indywidualistą, może też wydać się chłodny i wyniosły w swoim zachowaniu.

Osoba spod znaku Wodnika jest bardzo niezależna i taka też pozostaje w kręgu rodziny. Unika wchodzenia w głębsze relacje i nie lubi angażować się emocjonalnie. Wodnik jest bardzo pobłażliwy dla swoich dzieci, pozwala im na wszelkie szaleństwa właściwe dla tego wieku. Nie dzieje się tak jednak z powodu jego luźniejszego podejścia do życia. Jako osoba lubiąca podążać za nowymi wrażeniami, Wodnik traktuje członków rodziny jak obiekty do przeprowadzania wnikliwej obserwacji. Zdarza się, że Wodnik sam nie może się zdecydować, czy powinien wieść życie rodzinne, czy raczej pozostać samotnikiem. Z pewnością nie jest on domatorem, a zmuszony do zbyt częstego pobytu w czterech ścianach - poczuje się stłamszony i nieszczęśliwy.

Aby zdobyć serce Wodnika, należy się sporo natrudzić. Aby tak się stało, trzeba przede wszystkim zainteresować go swoją osobowością i indywidualizmem. Wodnik nigdy nie zaangażuje się w związek z osobą nudną, bezbarwną czy nie mającą nic ciekawego do przekazania. Lubi potyczki słowne, subtelne aluzje i wszelkie niespodzianki. Jeżeli potrafimy pogodzić się z jego  niekonwencjonalnym sposobem życia - związek z Wodnikiem może należeć do naprawdę udanych.

Najlepszymi partnerami dla Wodników są Bliźnięta, Wagi, Raki i Ryby. Natomiast powinny one zdecydowanie ograniczać kontakty ze znakami z Trygonu Ziemi - Bykami, Pannami i Koziorożcami.

Ogólnie rzecz ujmując, zodiakalne Wodniki są osobami sympatycznymi, ciekawymi, mogącymi wnieść w nasze życie powiew świeżości i dużą dawkę dobrego humoru.