Sennik to zbiór narzędzi służących do objaśniania snów. Już od starożytności większość senników przybiera formę słownika: konkretne sny przedstawione są jako hasła słownikowe, z odpowiednimi objaśnieniami. Wyjaśnianie znaczenia snów i wróżenie na podstawie snów to onejromancja. Większość onejromantów posługuje się sennikami, nie wystarczą one jednak zazwyczaj do pełnej interpretacji znaczenia snu. Według onejromantów, konieczny jest do tego także głęboki wgląd w marzenie senne, rozmyślanie nad znaczeniem snu oraz wnikliwa analiza jego elementów i pochodzenia.
Sennik
Sny na literę A
Sny na literę B
Sny na literę C
Sny na literę D
Sny na literę E
Sny na literę F
Sny na literę G
Sny na literę H
Sny na literę I
Sny na literę J
Sny na literę K
Sny na literę L
Sny na literę M
Sny na literę N
Sny na literę O
Sny na literę P
Sny na literę R
Sny na literę S
Sny na literę T
Sny na literę U
Sny na literę W
Sny na literę Z
Senniki i podświadomość
Sennik nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi, jak odczytywać tajemnicze symbole pojawiające się w marzeniach sennych. Jest jednie wskazówką interpretacyjną, opartą na doświadczeniach pokoleń.
Według twórców psychoanalizy, zwłaszcza C.G. Junga, znaczenie snów opiera się właśnie na doświadczeniach pokoleniowych, doświadczeniach naszych przodków, które przez tysiące lat gromadziły się w zbiorowej podświadomości wszystkich ludzi.
Znaczenie snów u ludów paleolitycznych
Wróżenie ze snów znane było już ludom prehistorycznym. Odgrywa wielka rolę w kulturze ludów pierwotnych, Buszmenów i Aborygenów, których styl życia przypomina ludy paleolityczne (prehistoryczne). Według mitologii Aborygenów, świat w którym żyjemy jest jedynie odbiciem prawdziwej rzeczywistości. Prawdziwym światem jest świat snu - zamieszkują go przodkowie ludzi, z których najważniejszym jest Tęczowy Wąż. Ludzie w czasie snu kontaktują się z przodkami, są one więc głównym narzędziem zrozumienia świata.
Sny w Biblii
Aborygeni nie znają oczywiście senników, znaczenie snów od ponad stu tysięcy lat przekazują sobie w opowieściach, w tradycji ustnej. O sennikach nie mówi także Biblia. W Biblii pojawiają się natomiast po raz pierwszy "sny prorockie". Sny prorockie to takie sny, które nie wymagają pogłębionej interpretacji, bo ich znaczenie jest bezpośrednio zrozumiałe. Wielu proroków biblijnych otrzymywało tego rodzaju sny od Boga. Do najsławniejszych należał sen proroka Daniela.
Sennik egipski, mezopotamski
Bardzo wiele senników w formie pisanej, podobnej do współczesnej, wytworzyły najstarsze cywilizacje Wschodu - starożytna Mezopotamia i starożytny Egipt. Interpretacje snów nie zmieniły się od tysiącleci. Prawie wszystkie współczesne senniki europejskie opierają się na doświadczeniach egipskich i mezopotamskich. Obie te tradycje przekazali nam w niezmienionej formie Grecy (zwłaszcza słynny onejromanta Artemidor, autor sennika "Oneirokritika"), Rzymianie i średniowieczni Arabowie.
Często spotykamy się w tytułach senników z określeniami takimi jak "sennik egipski" lub "sennik chaldejski" (czyli babiloński, mezopotamski). Oznaczają one, do której tradycji odwołuje się dany sennik - mezopotamskiej czy egipskiej. Wiele częstych różnic pomiędzy sennikami i pojawiającymi się w nich wyjaśnieniami snów wynika właśnie z różnic obu tych wielkich tradycji.