Astrologiczna waga (z łaciny Libra) jest siódmym znakiem zodiaku. Natomiast pierwszym spośród tych jesiennych. Osoby spod znaku Wagi są urodzone pomiędzy 23 września a 22 października. Początek panowania Wagi wypada w równonoc jesienną. Wówczas dzień i noc trwają 12 godzin w każdym punkcie ziemskim. Po czym noc trwa dłużej, a niżeli dzień. Wieczory stają się dłuższe, a słońce świeci krócej. 

Waga jest jedynym znakiem zodiaku, który nie jest żywą istotą. Jest symbolem sprawiedliwości. Około XX wieku p.n.e specjalna waga służyła do określenia dobroci duszy. Decydowano, czy dusza jest dobra, czy też przepełniona grzechem.

Planeta Wenus jest patronką Wagi. Natomiast żywiołem jest powietrze.

Charakter i cechy zodiakalnych Wag

Osoby spod znaku wagi dążą do wymierzania sprawiedliwości. Nie znoszą krzywdy, nieuczciwości, czy bezprawności. Potrafią obiektywnie spojrzeć i ocenić daną sytuację. Nawet jeżeli są zaangażowane w przedmiot sporu. Potrafią stanąć z boku i chłodno przeanalizować przyczyny konfliktu. Żywiołowi powietrza przypisuje się racjonalizm. Ze względu na analityczną naturę potrafią znaleźć rozwiązanie nawet z sytuacji (z pozoru) bez wyjścia. Pomimo tego, jak dobrze radzą sobie w rozwiązywaniu konfliktów - unikają ich. Są idealistkami. Brzydzi je brutalność i ordynarność. 

Cechują się wewnętrznym spokojem i harmonią. Są z natury miłe, przyjazne i wyważone. Jednakże gdy wyprowadzi się je z równowagi, potrafią być wybuchowe i zgryźliwe. Wówczas w połączeniu z ponadprzeciętną inteligencją mogą okazać się sarkastyczne. 

Wagi są świetnym partnerem do dyskusji. Są oczytane, mają ogromną wiedzę, z łatwością znajdują tematy do rozmowy z innymi ludźmi. Żywiołowi powietrza przypisuje się komunikatywność. Nie mają oporu przed podejmowaniem nowych znajomości. Potrafią nie tylko skutecznie rozmawiać, ale i są dobrymi słuchaczami. Ze względu na poczucie sprawiedliwości nie oceniają od razu innych. Próbują ich zrozumieć i doradzić. Są przyjacielskie i łatwo ulec ich wewnętrznemu urokowi. Lubią otaczać się znajomymi i spędzać z nimi czas.

Podejmowanie decyzji nie przychodzi im z łatwością. W przypadku wybrania tej złej, jak ognia unikają odpowiedzialności. Wagi są bardzo leniwe, nie lubią się przemęczać. Od aktywności fizycznej zdecydowanie wolą przeczytać książkę. Cechują się ogromną prokrastynacją w każdej dziedzinie życia. Z pozoru na wszystko mają czas. Odkładają błahostki, jak i ważne sprawy na później. Ich motto życiowe mogłoby brzmieć: "jutro też jest dzień".

Wagi uwielbiają piękno - pod każdą postacią. Lubią żyć w luksusie, lubią otaczać się sztuką. Są wręcz koneserami sztuki. Wolny czas lubią spędzać na kontemplacji piękna i przyrody. Lubią zaszyć się z dala od ludzi, od pędu miasta. Potrzebują wyciszenia, gdyż lubią życie w harmonii. Dążą do równowagi wewnętrznej. Mają poczucie smaku i stylu. Wagi cechuje także piękny wygląd zewnętrzny. Lubią o siebie dbać. Niekiedy, mogą popadać wręcz w samozachwyt. Mogą zostać odebrane jako próżne osoby.

Waga a praca i finanse

Waga z jednej strony jest inteligentna, z drugiej zaś bardzo leniwa. Nie potrafi zaangażować się stuprocentowo w powierzone obowiązki. Odkłada je na później. Posiada wszechstronną wiedzę, trudno jej o specjalizację w konkretnym temacie. Waga ceni sobie spokój, dlatego praca pod presją czasu nie wpływa na nią korzystnie. Dostatni tryb życia może zrujnować ją finansowo. Brak zdecydowania i unikanie odpowiedzialności może doprowadzić ją do kłopotów finansowych. Na szczęście, dzięki swojej intuicji ma nosa do dobrych biznesów.

Waga to świetny dyplomata i mediator. Z łatwością radzi sobie w negocjacjach, przy tym cechuje się wytwornością, wyczuciem taktu. Jako ostoja sprawiedliwości sprawdzi się jako sędzia, prawnik czy adwokat. Ze względu na swoje zamiłowanie do piękna odnajdzie się w roli architekta lub dekoratora. Interesują się sztuką i pokrewnymi dziedzinami. Wagi mogą zostać artystami, kosmetyczkami, czy manikiurzystkami.

Waga a miłość

Wagi są romantyczne i oddane prawdziwej miłości. Lubią romantyczny klimat - kolacja ze świecami, spacer brzegiem morza o zachodzie słońca. Natomiast, mają problem z ustatkowaniem się. Chcą się bawić i korzystać z życia. Często zmieniają partnerów. Dopiero w momencie gdy odnajdą tego jedynego lub tą jedyną, są wstanie zrobić wszystko.

Partnerzy na plus: Wodnik, Byk, Koziorożec

Partnerzy na minus: Baran, Strzelec, Bliźnięta

Kobieta spod znaku Wagi

Waga jest prawdziwą kobietą - atrakcyjną, pewną siebie, elegancką, modną. Cechuje ją ponadprzeciętne wyczucie stylu. Imponuje i zachwyca mężczyzn. Szczególnie tych, którzy szukają reprezentacyjnej damy. Waga nie może narzekać na brak adoratorów. Zazwyczaj otoczona jest wianuszkiem mężczyzn. Doskonale wie, jak podkreślić swoją urodę, by zrobić wrażenie na innych. Waga najlepiej odnajdzie się w ramionach partnera spokojnego, czułego, troskliwego. Takiego, który potrafi się o nią zatroszczyć oraz zadbać.

Mężczyzna spod znaku Wagi

To elegancki, modnie ubrany oraz uczesany mężczyzna. Z należytą starannością dba o swój wygląd. Od swojej partnerki również oczekuje pełnego zadbania o siebie. Wie jak zwabić swoim wyglądem i urokiem kobiety. Niestety, potrafi się nimi bawić. Dopóki nie znajdzie tej właściwej. Wówczas dopiero potrafi się w pełni zaangażować w związek. Otula ukochaną swoim wewnętrznym ciepłem oraz uczciwością.