Piękne włosy nie muszą być wynikiem skomplikowanych zabiegów i stosowania drogich kosmetyków. W tej dziedzinie, jak w wielu innych, sprawdza się przekonanie, że najlepsze są najprostsze metody. W pielęgnacji włosów mogą pomóc nam artykuły, których używamy na co dzień, nawet nie zdając sobie sprawy z ich dodatkowego zastosowania.

Naturalna odżywka do włosów

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na poprawę kondycji włosów jest nałożenie odżywki. Niestety, specjalnie dedykowane do tego kosmetyki bardzo często nie przynoszą spodziewanych efektów. Zdarza się też, że odżywki kupione w drogerii dodatkowo obciążają włosy lub wywołują reakcje alergiczne u osób obdarzonych delikatną skórą.

Na pewno pocieszający jest fakt, że najskuteczniejszą odżywkę możemy przygotować sami w domu. Wystarczy, że zaopatrzymy się w olej rycynowy, sok z cytryny i żółtka jaja.

Z tego zestawienie najrzadziej spotykanym produktem w polskich domach będzie pewnie olej rycynowy. Można go bez problemu znaleźć w każdej aptece. Buteleczka kosztuje zaledwie kilka złotych, które warto wydać nie tylko ze względu na piękne włosy, ale także oczyszczające skórę właściwości oraz wzmocnienie paznokci. Naturalną odżywkę wykonuje się poprzez zmieszanie jednej łyżki oleju, dwóch żółtek oraz soku z ćwiartki cytryny. Po nałożeniu należy odczekać kilka minut, po czym dokładnie opłukać włosy. Nie należy nakładać mieszanki, jeśli wcześniej wykonywaliśmy zabieg rozjaśniania lub prostowania.

Wcierki z pokrzywy na piękne włosy

Kolejnym zabiegiem, który możemy wykonać w domowym zaciszu jest wcierka. Wcierki rożnego rodzaju również możemy zakupić w drogerii. Są one komponowane na bazie soku z brzozy lub aloesu. Niestety te gotowe specyfiki zawierają sporą ilość alkoholu i konserwantów. Wszystkie te substancje działają niekorzystanie na naszą skórę głowy. Warto przygotować zatem domową wcierkę, która będzie w pełni naturalna. Dobrym sposobem jest przygotowanie naparu ze świeżej pokrzywy. Napar po przestudzeniu należy wetrzeć w skórę głowy. Zabieg w pełni efektywny jest dzięki regularnemu stosowaniu trzy razy w tygodniu.

Oczyszczający szampon

Do codziennej pielęgnacji włosów konieczny jest skuteczny szampon. Ten najbardziej pożądany powinien oczyszczać skórę głowy i równocześnie ją nawilżać. To szampon odpowiada również za optymalne odżywienie włosów. Gotowe kosmetyki nie zawsze wywiązują się w równym stopniu ze wszystkich tych zadań.

Dodatkowe oczyszczenie możemy zapewnić sobie sami, dzięki prostej mieszance zielonej herbaty, oliwy z oliwek, soku z cytryny i pomarańczy. Całość powinna być zmiksowana na jednolitą masę, po czym pozostawiona na włosach przez 15 minut. Szampon wymaga również dokładnego spłukania.

Połysk z miodu

Problemem wielu kobiet jest matowa struktura włosów. Zdrowe włosy kojarzą się nam przede wszystkim z połyskiem, który czasem bardzo trudno uzyskać. Powodem takiego stanu rzeczy najczęściej jest nieodpowiednia pielęgnacja. Wysuszający szampon, nieodpowiedni sposób mycia lub źle zbilansowana dieta - wszystko to skutkuje przesuszeniem włosów i odebraniem im naturalnego blasku.

Aby na nowo cieszyć się połyskiem, znów powinniśmy uciec się do domowych zabiegów. Świetnie w tej kwestii sprawdza się miód. Mieszankę nabłyszczającą możemy uzyskać, jeśli połączymy łyżkę miodu z trzema szklankami ciepłej wody. Miód powinien dokładnie rozpuścić się w wodzie. Nie należy także zaburzać proporcji specyfiku, aby uniknąć efektu lepienia. Nadmiar płynu możemy usunąć ręcznikiem, nie powinniśmy dodatkowo spłukiwać włosów. Dzięki tej metodzie będziemy mogli cieszyć się zdrowymi i pełnymi blasku włosami.

Quiz o zdrowiu - znasz odpowiedzi na wszystkie pytania?