Piękne, zdrowe i mocne paznokcie to marzenie niejednej kobiety. Co ciekawe, stan paznokci bardzo często jest ważnym elementem pierwszego wrażenia. Rozdwojone i zniszczone paznokcie kojarzą się z brakiem higieny.

Obecnie do dyspozycji zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają szereg zabiegów wykonywanych w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Warto jednak pamiętać, iż istnieje także możliwość stworzenia domowego SPA, które niemal niczym nie będzie różniło się od tego wykonywanego w profesjonalnym gabinecie. Wystarczy odrobina wolnego czasu, chęci, a także składników w kuchni.

Oto 6 sprawdzonych domowych sposobów na zdrowe i mocne paznokcie!

1. Sok z cytryny

Sok z cytryny nie tylko pielęgnuje, ale także doskonale wybiela płytkę paznokcia. Niewiele osób wie o tym, iż stosowanie soku z cytryny to doskonała forma walki z grzybicą lub zżółknięciem paznokcia w wyniku stosowania lakieru i brakiem dostępu powietrza. Witamina C ma zbawienny wpływ na stan paznokci, dlatego wystarczy aplikować kilka kropli cytryny na ich powierzchnię każdego dnia, aby zobaczyć efekty kuracji!

2. Oliwa z oliwek na paznokcie

Zarówno w drogeriach, jak i w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych zakupić można profesjonalne preparaty, a w tym oliwki do pielęgnacji paznokci i skórek. Wiele osób decyduje się na stosowanie aparatów aptecznych, jednak pierwszą formą walki najtańszym sposobem powinna być oliwa z oliwek dostępna niemal w każdym sklepie spożywczym! Osoby, które nie chcą wydawać dodatkowych środków, mogą także wykorzystać olej lniany, a także olejek rycynowy. Taka kuracja nie tylko wzmocni, ale także odżywi paznokcie i sprawi, że będą prezentowały się doskonale!

3. Pieprz czerwony

To propozycja dla osób nieco bardziej odważnych, gdyż pieprz czerwony ma bardzo silne działanie. Wystarczy wymieszać pół łyżeczki czerwonego pieprzu, łyżkę śmietany i około 10 kropli wody, aby uzyskać mieszankę, która doskonale wzmocni płytkę paznokcia. Taką miksturę warto pozostawić na paznokciach na około 20 minut. Ze względu na dosyć silne działanie składników warto drugą dłoń zabezpieczyć rękawicą. Taki zabieg należy powtarzać co miesiąc.

4. Sól i sok z cytryny

Nie tylko sok z cytryny może mieć zbawienny wpływ na płytkę paznokcia. Doskonałym antidotum na zniszczone paznokcie może być także sok z cytryny połączony z solą. Do kilku kropli cytryny, należy dodać odrobinę soli. Taką miksturę należy zaaplikować na płytkę paznokcia, aby uzyskać widoczne efekty. 

5. Sól morska wzmocni płytkę paznokcia

Sól morska potrafi wzmocnić i poprawić grubość płytki paznokcia. To doskonała forma kuracji dla paznokci bardzo zniszczonych, z nadmierną tendencją do rozdwajania. Sól morką należy wymieszać z wodą i zanurzyć w niej dłonie. Cały proces powinien trwać około 20 minut. Po wykonaniu zabiegu należy wmasować zarówno w dłonie, jak i paznokcie sporą dawkę kremu nawilżającego. 

6. Miód - dobry na wszystko?

Co ciekawe, miód ma bardzo szerokie zastosowanie. Wiele kobiet wciera go w końcówki włosów, inne na twarz, a jeszcze inne uważają, że doskonale wpływa on stan i wygląd paznokci. W jaki sposób można wykorzystać jego drogocenne działanie, aby uzyskać maksymalne efekty. Pierwszym sposobem wykorzystania miodu na paznokciach jest wtarcie go w ich płytkę. Nie trzeba w tym celu tworzyć żadnych mieszanek. W celu nie tylko wzmocnienia, ale także rozjaśnienia i odżywienia płytki paznokcia, warto wykonać mieszankę stworzoną z miodu i cytryny. W tym celu do łyżki stołowej miodu dodajemy kilka lub kilkanaście kropli soku z cytryny do uzyskania pożądanej konsystencji. Miksturę nakładamy na 20 minut, spłukujemy i nakładamy krem nawilżający. 

Quiz o zdrowiu - znasz odpowiedzi na wszystkie pytania?