Wakacje w Polsce to nie tylko Sopot, Mazury i Zakopane. Wszystkie te miejsca każdego roku oblegane są przez tłumy turystów, którzy zakłócają tak pożądany w tym czasie spokój. Warto zatem zboczyć z utartego szlaku i wybrać któryś z mniej popularnych regionów. Prezentujemy kilka ciekawych, acz nieoczywistych miejsc, które warte są odwiedzin.

Wolin – największa wyspa w Polsce

Wolin to przybrzeżna wyspa na Morzu Bałtyckim, w województwie zachodniopomorskim. Najbardziej znaną miejscowością są tu oczywiście Międzyzdroje. Zatłoczona plaża i morze turystów na głównej promenadzie mogą jednak zniechęcać do spędzania wakacji w tym popularnym resorcie. Zamiast tego, proponujemy wybrać się do jednej z mniejszych miejscowości. Ciszę i spokój znajdziemy chociażby w Międzywodziu czy Wisełce. Wyspa Wolin to jednak coś więcej niż samo wybrzeże. Znajduje się tu również Woliński Park Narodowy, oferujący wiele atrakcji. Warto wybrać się nad Jezioro Turkusowe, powstałe w wyrobisku działającej tu niegdyś kopalni kredy, której zawdzięcza swój kolor. Kolejną atrakcją jest Grodzisko w Lubinie, czyli punkt widokowy, z którego podziwiać można kilkadziesiąt wysepek, położonych na Zalewie Szczecińskim. Miłośnicy przyrody mogą ponadto obserwować dzikie ptaki w ich naturalnym środowisku.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Z Parku do Parku (@parki_narodowe_w_polsce)

Bez tłumów na szlakach – Góry Opawskie

Góry Opawskie znajdują się w Sudetach Wschodnich, na południu Polski. To doskonała destynacja nie tylko dla zaprawionych wędrowców, lecz także dla górskich żółtodziobów. Położone tu szlaki nie są wymagające. Najwyższy szczyt, Biskupia Kopa, wznosi się na wysokości 890 m n.p.m. Przebiega tu polsko-czeska granica. Po stronie naszych południowych sąsiadów znajduje się zabytkowa wieża widokowa, z której rozpościerają się piękne widoki. Miejscowości, będące najlepszymi bazami wypadowymi na górskie szlaki, to Jarnołtówek oraz Pokrzywna. Jest tu dużo spokojniej niż w innych górskich regionach Polski. Na szlakach nie ma tłumów, można w spokoju kontemplować otaczającą nas faunę i florę.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Dawid (@deeejvidd)

Nieodkryte Podlasie

Podlasie to region, położony w północno-wschodniej części kraju, zazwyczaj pomijany w wakacyjnych planach. Nie posiada dostępu do morza, nie znajdziemy tu również żadnego pasma górskiego. Mimo to, ma naprawdę wiele do zaoferowania. Wolny czas można tu spędzać na różne sposoby. Osoby aktywne z pewnością ucieszy fakt, że na Podlasiu czeka na nie krajobrazowa trasa rowerowa o długości aż 412 kilometrów. Inną formą aktywnego wypoczynku są spływy kajakowe po Bugu. Ale Podlasie to nie tylko przepiękna natura. Jest to region niezwykle bogaty kulturowo. Spotykają się tutaj aż trzy religie. To właśnie na Podlasiu znajduje się najważniejsze miejsce kultu polskich wyznawców prawosławia – góra Grabarka, położona niedaleko Siemiatycz. Każdego roku w sierpniu pielgrzymują tu tłumy wiernych, którzy pozostawiają na wzgórzu krzyże wotywne. W tym regionie Polski, obok katolików oraz prawosławnych, mieszkają również tatarzy. W odległości 60 kilometrów od Białegostoku, we wsi Kruszyniany, znajduje się drewniany meczet, będący głównym ośrodkiem ich religijnego kultu.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Chatka w lesie (@chatkawlesie)