Kac, czyli zmora każdego imprezowicza od setek lat jest zmorą, psującą poranki po udanej zabawie. Sposobów na walkę z nim jest prawie tyle, ilu ludzi pijących alkohol. Niestety, większość z nich okazuje się bezskutecznych w walce z syndromem "dnia po". Czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby na wyleczenie bądź zapobiegnięcie kacowi? 

Przyczyny kaca

By skutecznie móc zapobiegać i leczyć przykre dolegliwości związane z kacem, warto dowiedzieć się, dlaczego powstaje.

Wbrew pozorom nie wywołuje go picie alkoholu per se. Sam etanol, choć również ma szkodliwy wpływ na organizm, nie wywołuje aż tak przykrych dolegliwości.

Gorzej jest z jego metabolitem - aldehydem octowym, który jest substancją o dość negatywnym oddziaływaniu na organizm. Jednak najwięksi winowajcy to substancje, które w trunkach znajdują się niezamierzone - metanol i histamina. Są one produktami pobocznymi podczas produkcji ciemnych alkoholi, takich jak whisky, wino, piwo czy brandy. Podczas metabolizmu metanolu wytwarza się toksyczny formaldehyd i to właśnie jemu są przypisywane przykre konsekwencje nadużywania alkoholu poprzedniej nocy. W dodatku histamina, sama w sobie może przyczyniać się do powstawania reakcji alergicznych.

Sposoby na kaca, które działają przed i podczas picia

Jedną z najlepszych rzeczy, którą możemy zrobić, by chociaż zredukować wystąpienie przykrych dolegliwości, jest picie znacznych ilości wody, zarówno podczas spożywania alkoholu, jak i po.

Alkohol jest dość silnym diuretykiem i powoduje znaczne odwodnienie organizmu, co przyczynia się m.in. do bólów głowy. Ponadto w odwodnionym organizmie szkodliwe substancje osiągają większe stężenia, co potęguje spustoszenie, jakie wywołują. Dostarczenie wody zapobiegnie odwodnieniu i przyspieszy pracę nerek, w tym filtrowanie, dzięki czemu szybciej pozbędziesz się trucizn z organizmu.

Pamiętając o tym, co tak naprawdę wywołuje kaca, warto być rozsądnym przy wyborze trunków. Zasada jest prostsza - im czystszy alkohol, tym więcej można wypić, zanim wystąpią nieporządne objawy rano. Dlatego, mimo iż świetnie smakują, whisky, czerwone wino, piwo czy rum to nie są alkohole przeznaczone do spożywania w większych ilościach. Jeśli chcesz wypić więcej, bez marnowania dnia następnego postaw na wódkę, dżin lub nawet spirytus. Spożyjesz więcej etanolu, kosztem zbędnych dodatków. 

Podczas picia alkoholu... jedz. Choć zagryzanie to Słowiański zwyczaj, niezbyt często praktykowany w innych kręgach kulturowych, okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem podczas suto zaprawianych imprez. Być może właśnie dlatego jest to popularne głównie w Polsce i Rosji. Posiłki, zwłaszcza tłuste i długo trawione, spowalniają absorpcję wypitego alkoholu przez organizm, dzięki czemu rozkłada się on bardziej równomiernie i nie wywołuje aż takiego wstrząsu. 

Unikaj tzw. rozchodniaków. Choć brzmi to nieco przewrotnie, to dodatkowy kieliszek wypity już na sam koniec zabawy nawet nie zdąży wpłynąć na nasz humor, jednak okaże się dodatkowym, zupełnie zbędnym obciążeniem dla i tak już mającego sporo pracy organizmu. 

Co można zrobić rano

Jeśli budzisz się rano z bolącą głową, wciąż możesz coś zrobić, by poczuć się lepiej. Co prawda nie uda się w równym stopniu zapobiec niepożądanym reakcjom organizmu, ale można spróbować sobie pomóc. 

Zadbaj o podniesienie poziomu glukozy

Może nie jedz zbyt dużo słodyczy, by nie mieć dodatkowo rewolucji żołądkowych, ale miód, chleb z dżemem, soki lub owoce mogą w znaczącym sposób wzmocnić organizm, skupiony na metabolizowaniu toksycznych substancji. 

W dalszym ciągu warto pamiętać o piciu dużych ilości wody - organizm jest odwodniony, ponadto woda zmotywuje nerki do jeszcze intensywniejszej pracy, co przyspieszy rekonwalescencję. 

Bronią ostateczną, ale taką, której naprawdę nie powinno się nadużywać, jest piwo. Nie tylko szybko podniesie poziom glukozy we krwi, nawodni organizm i doda niektórych witamin z grupy B, ale również zadziała jako klin - obecność etanolu odłoży na później metabolizowanie metanolu - co odwlecze na jakiś czas udrękę, albo rozłoży ją na raty. 

10 pytań o zdrowie i organizm człowieka. Odgadniesz wszystkie?