Gdy nadchodzą wolne dni, wiele osób postanawia zorganizować wyjazd z rodziną lub znajomymi w jakieś klimatyczne miejsce. Bardzo często zdarza się, że wybór pada na Mazury. O Mazurach można powiedzieć wiele, natomiast wszyscy zgodzą się, że to jedne z piękniejszych terenów naszego kraju. Co jednak gdy ktoś wybiera się tam po raz pierwszy i nie bardzo wie, od czego zacząć zwiedzanie? Ciężko podczas jednej wizyty odwiedzić wszystkie miejsca godne polecenia. Warto więc skupić się na kilku z nich, tak aby każdy niezależnie od wieku, znalazł coś dla siebie. 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Irene_R (@irenaroginska)

Zamek w Nidzicy

Zamek w Nidzicy powstał pod koniec XIV wieku i na początku służył głównie krzyżakom. Dopiero po jakimś czasie zaczęły pojawiać się tam również Wojska Polskie.

Po nalotach Armii Czerwonej zamek został praktycznie zmieciony z powierzchni ziemi. Przez 4 lata był ruiną i dopiero po roku 1965 wszczęto prace mające przywrócić go do łask. Dziś w zamku znajduje się Muzeum Ziemi Nidzickiej. Ponadto sam zamek pełni funkcję:

  • ośrodka kultury,
  • siedziby Bractwa Rycerskiego,
  • hotelu.

Ze względu na historię na pewno warto odwiedzić to miejsce.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Monika Dolina (@monikadolina)

Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen w Giżycku liczy niemal 100 ha i mieściła swego czasu 3000 żołnierzy, którzy bronili strategicznego punktu pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Twierdza istnieje od XIX wieku i była wykorzystywana również podczas I Wojny Światowej. Będąc na mazurach w odpowiednim terminie, możemy natrafić na liczne wydarzenia kulturalne, które się tam odbywają. Szczególnie latem odbywa się tutaj wiele festiwali i koncertów np. Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej. Twierdza Boyen mimo upływu lat robi spore wrażenie swoimi rozmiarami.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez KaDe (@lookajek)

Sanktuarium w Świętej Lipce

Warte odwiedzenia jest także sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, które swą historią sięga do XIV wieku. Do Świętej Lipki często organizowane są pielgrzymki, w których chętnie uczestniczą ludzie z całej Polski. Sanktuarium niesie za sobą pewną legendę, która opowiada o skazańcu więzionym w kętrzyńskim kościele. Według przekazywanej z pokolenia na pokolenie historii, Matka Boska nawiedziła skazańca, który wyrzeźbił w drewnie jej wizerunek. Gdy odzyskał wolność, zawiesił swoje dzieło na lipie, która znajdowała się przy drodze prowadzącej do Reszla. Przy zawieszonym na lipie wizerunku dochodziło podobno do wielu cudów, co z kolei doprowadziło do powstania Sanktuarium.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Piotr Pl (@piotrplpl)

Western City Mrongoville

Nieco młodsze osoby, które na mazurach chcą się trochę rozerwać, zdecydowanie powinny odwiedzić Western City Mrongoville w Mrągowie. W miasteczku możemy poczuć się, jak naprawdę bylibyśmy na dzikim zachodzie. Znajdziemy tu biuro szeryfa, szubienicę oraz amfiteatr, gdzie będziemy mogli podziwiać pokazy tańca. Dużym atutem jest fakt, że wstęp do miasteczka jest całkowicie bezpłatny.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Fabian ?????14 (@maeyens_fabian)

To tylko niektóre atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić, będąc na Mazurach. Tak naprawdę lista nie miałaby końca, ponieważ na Mazurach, warto zwiedzić wszystkie możliwe zakątki. Bez względu na to, czy na wycieczkę wybierzemy się sami, czy ze znajomymi - zostanie ona zapamiętana do końca życia.