Polska to bez wątpienia kraina jezior i niemal raj dla wielbicieli biwakowania oraz poszukiwaczy ciszy i spokoju na łonie natury. Z roku na rok na popularności tracą hałaśliwe kurorty, które nie mają nic wspólnego z obcowaniem z naturą podczas długo wyczekiwanego urlopu. Są hałaśliwe i zatłoczone, a przecież nie tego szukamy podczas ucieczki z miejskiego zgiełku.
Na szczęście w Polsce istnieje mnóstwo jezior o krystalicznie czystej wodzie, a w dodatku położonych w niesamowicie urokliwej okolicy, z dala od tłumów i wszędobylskiej cywilizacji. Polskie jeziora to przecież nie tylko Warmia i Mazury. Dzikie i cudownie wyjątkowe miejsca nad słodką wodą kryją się również na Kaszubach, w Wielkopolsce, a także w województwach zachodniopomorskim i lubuskim.
Odkryjmy zatem wspólnie 4 najczystsze i jeszcze nieodkryte przez masową turystykę jeziora w Polsce, które koniecznie trzeba wpisać na swoją wunderlist.
Jezioro Kłodno
Położone na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, łączy się bardzo wąskimi kanałami z trzema innymi jeziorami - Raduńskim Dolnym, Białym oraz Brodno Małe. Zapewnia wręcz fantastyczne warunki do kajakowania, gdyż to właśnie tędy płynie rzeka Radunia. Wielbiciele słodkiego leniuchowania na kocu również nie poczują się zawiedzeni. Połączenie piaszczystych plaż z lazurem krystalicznie czystej wody to idealny sposób na szybki wypad za miasto. W okolicy jeziora również nie brakuje atrakcji. Położony nieopodal Park Kamienny w Chmielnie i przypominający bajkowy Hogwart zamek w Łapalicach to nie lada gratka dla najbardziej oddanych fanów Harry'ego Pottera.
Jezioro Budzisławskie
Idealnie przejrzysta woda o lazurowym odcieniu błękitu, a także biały jak śnieg piasek, którym towarzyszy absolutna cisza to idealny wręcz zakątek dla zabieganych mieszczuchów. Położone zaledwie 100 km od Poznania, jezioro Budzisławskie to świetna alternatywa wypoczynku dla mieszkańców Wielkopolski. Rozległy teren biwakowy i liczne domki letniskowe przyciągają jednak w to miejsce nie tylko mieszkańców województwa, ale wielbicieli natury z całego kraju.
Można tu wypożyczyć sprzęt wodny i skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje otwarta przez cały rok baza nurkowa. A jest tutaj co oglądać. W jeziorze czekają na nurków: dwumetrowy posąg Matki Boskiej, szalupa ratunkowa, mosiężny dzwon, a nawet fortepian!
Jezioro Bielsko
Obłędnie czysta woda, długie piaszczyste wejścia do wody, a także soczyście zielona trawa i romantycznie, niemal półdzikie miejsca do plażowania to nie jedyne zalety jeziora Bielsko. Zachwyceni będą również miłośnicy spacerów po lesie. Smakosze leśnego runa znajdą tu z kolei wypełnione po brzegi jagodami i grzybami miejscowe bory. Lokalne ścieżki rowerowe stanowią fragment międzyregionalnego szlaku rowerowego „Greenway”, dając tym samym ogromne możliwości zwiedzania Polski z perspektywy dwóch kółek. Tym samym zamiast zanieczyszczać powietrze i spalać paliwa kopalne, można spalić nieco tłuszczyku z bioder podziwiając horyzont na rowerowym siodełku.
Jezioro Gryżyńskie
Brzeg jeziora łączy się z wąską drogą ukrytą pośród ogromnych dębów tworzących monumentalny Gryżyński Park Krajobrazowy. Oprócz krystalicznie czystej wody i szerokich, piaszczystych plaż, jezioro Gryżyńskie ma jeszcze jedną, równie ważną zaletę. Jest to teren bardzo słabo zagospodarowany turystycznie, a co za tym idzie nawet w szczycie sezonu letniego można tu bez żadnego problemu znaleźć ustronne i odosobnione miejsce na biwak albo romantyczny piknik.