Granat jest owocem, który posiada potężne właściwości zdrowotne. Wyróżnia się on słodkim nasionami, które znajdują się pod grubą skórą. Jest uprawiany w wielu krajach świata, ale rodzimy obszar jego występowania to Azja Zachodnia, Kaukaz oraz Półwysep Indyjski. Co warto o nim wiedzieć? Jak obrać i przygotować ten pyszny owoc?

Jak obrać granat?

Aby granat był smaczny, warto wybierać owoce ciężkie, które cechują się jednolitą barwą. Obrać możemy go na wiele sposobów.

  1. Granat możemy też namoczyć na 15 minut w zimnej wodzie. Wtedy gruba skórka odejdzie od pestek z miąższem a my będziemy mogli szybko i sprawnie cieszyć się jego smakiem.
  2. Innym sposobem jest nacięcie granatu w miejscu, w którym styka się on z łodygą, aż po koronę. Następnie należy odciąć koronę oraz wyjąc nasionka i ostrożnie pozbyć się skórek.
  3. Na początku musimy pozbyć się korony granatu. Warto to zrobić ostrożnie, aby nie naruszyć gniazd nasiennych. Następnie musimy poszukać charakterystycznych zgrubień oraz wykonać na nich nacięcie z góry na dół. Teraz zostaje jedynie delikatnie odrywać kolejne kawałki oraz wyjąć z nich pyszne ziarenka.

Co zrobić z tak obranym owocem?

Czerwone nasionka możemy przesypać do miseczki i potraktować jako zdrową przekąskę. Doskonałym pomysłem jest też przygotowanie sałatki z granatem i serem feta. Owoc granatu możemy też wykorzystać jako dodatek do zdrowotnych koktajli. Sprawdzi się on również wyśmienicie w różnego rodzaju deserach. Syrop granatu możemy wykorzystać w budyniach, owsiance, tostach francuskich czy jako ozdoba do tortów.

Granat nazywany jest owocem życia. Nic dziwnego, posiada wiele drogocennych witamin i składników odżywczych. Chociaż nie jest tak popularny w Polsce, warto wprowadzić go do swojego jadłospisu, ze względu na właściwości zdrowotne i doskonały smak.

Co wchodzi w skład owocu granatu?

Owoc granatu składa się z błonnika, kwasu foliowego, białka oraz beta-karotenu.

W 100 gramowej porcji znajduje się średnio 80 kalorii.

Jest on bogatym źródłem witamin takich jak: witamina C, E, B oraz A. Granat posiada również magnez, krzem, jod, potas, wapń oraz fosfor.

Jakie cenne właściwości posiada granat?

Owoc granatu jest niezwykle soczysty. Posiada słodkie nasiona, nadające się do jedzenia. Wyróżnia się on dużą ilością polifenoli, czyli cennych przeciwutleniaczy, które zapobiegają powstawanie wolnych rodników, tym samym zmniejszając ryzyko chorób nowotworowych.

Jakie właściwości posiada owoc granatu?

  • zapobiega chorobom serca-pestki granatu zapobiegają miażdżycy oraz wpływają na poprawę elastyczności tętnic.
  • zmieszają szkodliwy cholesterol — antyoksydanty, które posiada granat zapobiegają utlenianiu się złego cholesterolu, który przyczynia się do twardnienia tętnic. Jakich efektów możemy się spodziewać? Jak pokazują badania po 2 tygodniach regularnego spożywania soku z granatu, obserwuje się, aż 18% spadek złego cholesterolu.
  • przyśpieszają odchudzanie — spożywanie pestek granatu hamuje głód. Zawiera on również składniki, które przyśpieszają spalanie tłuszczu. Natomiast resweratrol, który jest antyoksydantem pomaga w usuwaniu z organizmu toksyn.
  • poprawiają kondycje skóry — witaminy i minerały zawarte w tym smacznym owocu spowalniają procesy starzenia i działają odmładzająco. Wpływają też na stymulacje komórek do syntezy elastyny i kolagenu, dzięki czemu możemy cieszyć się nawilżoną i elastyczną cerą. Pestki granatu wpływają również na szybsze regenerowanie się cery z problemami trądzikowymi.
  • pozytywnie działa na procesy trawienne — owoc granatu używany jest, aby łagodzić takie dolegliwości jak niestrawności, wrzody żołądka, refluks, ból brzucha czy biegunka.
  • wzmacnia system immunologiczny — sok z granatu stymuluję białe krwinki, które wpływają na odporność organizmu. Posiada też działanie przeciw pasożytnicze i antybakteryjne, dzięki czemu ochrania organizm przed wirusami i bakteriami.
  • reguluje ciśnienie krwi — badania potwierdzają, że regularne spożywanie owoców granatu zmiesza stany zapalne oraz obniża ciśnienie krwi.

10 pytań o zdrowie i organizm człowieka. Odgadniesz wszystkie?