Rośliny doniczkowe stanowią doskonały pomysł na dekorację mieszkania. Poza niewątpliwie spełnianą funkcją estetyczną odpowiednio dobrane gatunki mogą wspierać oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń i jego nawilżanie. Jest to szczególnie pożądana cecha u roślin, które ustawiane są w sypialni.

Jako że sypialnia powinna być miejscem relaksu, wyciszenia i regeneracji sił, to umieszczone w niej rośliny nie powinny zaburzać tych ról. Prawidłowy dobór naturalnych "filtrów powietrza", jakimi są rośliny, pomoże stworzyć przyjazny odpoczynkowi mikroklimat

Przy aranżacji warto jednocześnie pamiętać, aby okazy umieszczane w sypialni były dobrane proporcjonalnie do jej wielkości i nie wydzielały silnych zapachów, mogących uczulać lub utrudniać zasypianie.

1. Aloes zwyczajny

 Jest to roślina należąca do najczęściej polecanych do ustawienia na parapecie lub w okolicy okna. Nie wymaga stosowania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, warto jednak nawozić go raz na kilka tygodni nawozem dla sukulentów. Jest on wrażliwy na przymrozki, dlatego wietrzenie sypialni w jego obecności powinno odbywać się w sposób ostrożny.

Poza walorami estetycznymi, aloes zwyczajny charakteryzuje się leczniczymi właściwościami, które można wykorzystać w przypadku poparzeń czy zranień.

2. Orchidea (storczyki)

Storczyki to bardzo popularne rośliny, uprawiane w domach. Ich elegancki wygląd dobrze komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami. Jest to jednak roślina wymagająca słonecznego stanowiska, w rozproszonym świetle i dużej wilgotności. Optymalnym podłożem dla orchidei jest kora.

3. Sansewieria

Należy do najmniej wymagających, pod względem pielęgnacji, roślin do sypialni. Ze względu na wysoką odporność na niekorzystne czynniki, jak brak podlewania, wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza czy brak słońca, sansewieria jest również idealna dla zabieganych, zapominalskich osób. Mimo niewielkich potrzeb stanowić może wiecznie zielony element pomieszczenia.

4. Kalanchoe

To rodzaj łatwego w uprawie sukulentu, który do właściwego wzrostu potrzebuje temperatury min. 16°C, umiarkowanego podlewania i słonecznego stanowiska. Roślina w swoich liściach magazynuje wodę, co pozwala jej na czasowe przetrwanie suszy. Kwiaty kalanchoe utrzymują się przez kilka do kilkunastu tygodni.

5. Skrzydłokwiat

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez SmartPlant (@smartplantapp)

To roślina lubująca się w zacienionych stanowiskach oraz żyznej i próchniczej glebie. Zakres temperatur, jakich wymaga skrzydłokwiat powinien być średni, czyli od 16°C zimą i 18°C latem. Roślina ta lubi wysoką wilgotność powietrza i zraszanie podczas upałów.

Skrzydłokwiat posiada zdolność oczyszczania powietrza z toksyn, takich jak formaldehyd, aceton czy benzen oraz doskonale podnosi wilgotność powietrza.

 

6. Kaktus bożonarodzeniowy (Szlumbergera)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Magda (@photo_gassim)

Szlumbergera jest rośliną wymagającą w okresie kwitnienia regularnego podlewania i nawożenia. Najlepiej czuje się w chłodnych pomieszczeniach i nie lubi przesadzania. Aby długo cieszyła oko swoimi obfitymi kwiatami potrzebuje częściowego zaciemnienia (do 10h dziennie) oraz temp. 18-20°C.

NASA a rośliny w Twojej sypialni?

Co NASA (czyli Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) i kosmos może w ogóle mieć wspólnego z roślinami do naszego domu?

W 1989 roku NASA opublikowała raport i listę roślin, które w naturalny sposób mogłyby przyczynić się do oczyszczania powietrza na stacjach kosmicznych (np. na ISS) pomagając tym samym niwelować symptomy tzw. Syndromu chorego budynku. 

Warto dlatego pokusić się o przejrzenie listy tych roślin i zakup którejś z nich (lub kilku) do domu. Opis oraz substancje, które dana roślina usuwa znaleźć można tu: www.boredpanda.com/best-air-filtering-houseplants-nasa 

Z kolei pełny i oryginalny raport dla osób ciekawych znajduje się bezpośrednio na stronie NASA

10 pytań o zdrowie i organizm człowieka. Odgadniesz wszystkie?