Chyba każdy jako dziecko posiadał w którymś momencie życia skarbonkę. Jest to jeden z praktyczniejszych prezentów, jakie można ofiarować maluchom, gdyż kształtuje w nich nawyk oszczędzania. Skrupulatnie gromadzone dzień po dniu pieniądze mogły być później w przeznaczone np. na wymarzoną zabawkę, a samo uczucie kupienia jej za swoje własne, oszczędzone pieniądze nie mogło równać się z niczym innym.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Barbara Starostecka (@blackbarbwhite)

Choć z pozoru mogłoby wydawać się, że dzieci w dzisiejszych czasach nie docenią takiego prezentu wśród mnóstwa posiadanych przez nich gier, pluszaków czy innych zabawek, to tak naprawdę otrzymanie skarbonki jest w pewnym sensie krokiem w dorosłość. Oprócz nauki dobrego nawyku oszczędzania, taki prezent przyniesie dziecku niebywałą satysfakcję z samego wrzucania do niej pieniędzy, ale także ich skrupulatnego przeliczania oraz spożytkowania na wymarzony cel. Jaką więc skarbonkę najlepiej wybrać?

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Smukee (@smukee_)

Rodzaje skarbonek dla dzieci

Zapewne większości z nas słowo skarbonka kojarzy się z pękatą świnką, która była najwierniejszym strażnikiem oszczędności, gdyż jej otwarcie wiązało się z bezpowrotnym zniszczeniem. Taki rodzaj skarbonki z pewnością najlepiej ćwiczy silną wolę i nie daje szans na żadne oszustwa przy próbie wcześniejszego otwarcia.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez paulil (@pauli_luk)

Nowsze skarbonki są na szczęście wielokrotnego użytku i zamykane są na kluczyk lub zwykłą zatyczkę. Ich kolory, kształty i motywy są natomiast tak różne, jak dziecięca wyobraźnia. Największym powodzeniem cieszą się skarbonki z motywami z ukochanych bajek z postaciami np. z Psiego Patrolu czy Krainy Lodu. Fani różnego rodzaju pojazdów ucieszą się z pewnością ze skarbonki w kształcie samolotu, motoru lub pociągu, a miłośnicy zwierząt będą zachwyceni skarbonką w kształcie misia, lamy czy jednorożca. Na rynku znaleźć też można szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych dzieci skarbonki świecące lub grające, które zachęcą w ten sposób do wrzucania do nich oszczędności.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez A&W Drewniane Art (@a_w_drewniane_art)

Dla starszych dzieci i nastolatków ciekawą alternatywą będą skarbonki z szyfrem lub kodem, który właściciel musi rozwiązać, aby ją otworzyć. Taki prezent z pewnością zmotywuje właściciela do treningu szarych komórek, szczególnie jeśli otrzymana skarbonka jest już z zawartością.

Skarbonki z imionami dla dzieci

Świetnym pomysłem będzie także wybór skarbonki z imieniem dziecka, które ma ją otrzymać - w ten sposób poczuje się ono z pewnością jeszcze bardziej docenione. Takie skarbonki szczególnie dobrze sprawdzą się w sytuacji, gdy chcemy obdarować więcej niż jednego malucha, bądź gdy posiada on rodzeństwo. W takim wypadku skarbonka z imieniem bezbłędnie wskaże właściciela i nie będzie żadnej mowy o pomyłce. Oczywiście sam wybór skarbonki leży już w kwestii gustu i preferencji dziecka - może to być tradycyjna urocza świnka z imieniem wypisanym na boku, skarbonka z imieniem w kształcie ulubionego pojazdu lub np. skarbonka z motywem z ukochanej bajki podpisana imieniem właściciela. 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez MOYA pracownia (@moyapracownia)