Przypalone żelazko to jeden z najbardziej uporczywych problemów występujących podczas codziennych czynności. W dodatku najczęściej odkrywamy to, gdy najbardziej nam się śpieszy. Działając w pośpiechu, łatwo jest porysować stopę żelazka i bezpowrotnie je uszkodzić. Co możemy zrobić, by cieszyć się bezproblemową eksploatacją tego ważnego dla naszego wyglądu narzędzia?
Dlaczego żelazko się brudzi?
W dużej mierze sami ponosimy odpowiedzialność za przypalenia, obecne na śliskiej stronie stopy żelazka. Często, chcąc przyspieszyć prasowanie podkręcamy temperaturę, co powoduje przypalenia, zwłaszcza materiałów sztucznych. Nie zawsze również mamy czas sprawdzić, w jakiej temperaturze powinno się prasować daną rzecz albo na uzupełnienie wody, co również zwiększa szanse na powstanie brązowych obszarów na płycie żelazka.
Źródłem zanieczyszczeń może być sama woda, której używamy do prasowania.
Jeśli jest to woda kranowa to bardzo szybko zaczną odkładać się w kanalikach żelazka zawarte w niej minerały - w niektórych regionach Polski wystarczy użyć go zaledwie kilka razy, by zaczęło przeciekać i brudzić ubrania.
Jak czyścić żelazko?
Niezależnie czy mamy do dyspozycji model renomowanej marki, czy budżetowy produkt z marketu, regularne czyszczenie pozwoli wydłużyć jego żywotność. Zaleca się, by co najmniej raz w miesiącu poświęcić kilka minut na czyszczenie, by uniknąć kłopotliwych sytuacji. Co więc robić?
Cały proces możemy rozpocząć od umycia stopy z zewnątrz, należy przy tym być bardzo ostrożnym, szczególnie jeśli pokryta jest ona teflonem. To wyjątkowo delikatny materiał, o świetnych właściwościach poślizgowych, dlatego musimy wszystko wykonywać z wyczuciem. Pierwszą czynnością może być po prostu przetarcie powierzchni mokrą ściereczką (woda+ocet). Dobrze, jeśli będzie rozgrzane na tyle, na ile pozwolą nam palce - wszelkie zanieczyszczenia stają się wtedy bardziej plastyczne i łatwiej odchodzą. Jeśli to nie pomaga, można przygotować pastę, składającą się z sody oczyszczonej zmieszanej z octem. Warto poświęcić trochę uwagi otworom na parę i każdy z nich dokładnie wyczyścić nasączonym w wodzie z octem patyczkiem do uszu.
Do usuwania większych zanieczyszczeń, powstałych na skutek przypalenia materiału podczas prasowania, warto wykorzystać tradycyjną, lecz wciąż skuteczną metodę, zakładającą wykorzystanie soli i gazety. Włączamy wtedy żelazko do prądu i zaczynamy prasowanie powierzchni gazety, którą posypaliśmy solą. Nie powinna ona porysować nawet teflonowych powierzchni, za to świetnie rozprawi się z pozostałościami po starym materiale.
Żelazko powinno być czyszczone również wewnątrz - zwłaszcza jeśli wykorzystujemy wodę z kranu. W przeciwnym razie dość szybko zacznie brudzić ubrania, a zamiast pary będą z niego wydobywać się krople wody. W tym celu możemy wykorzystać produkt obecny niemal w każdej kuchnia - ocet spirytusowy. Napełniamy nim do około 1/4 zbiorniczek na wodę, dolewamy trochę wody destylowanej i włączamy żelazko do prądu. Następnie ustawiamy je pod takim kątem, by jak najwięcej pary wydostawało się z kanalików i pozwalamy octowi działać. Po kilku minutach wszystkie pozostałości kamienia powinny być rozpuszczone. Warto wspomnieć, że niektóre modele źle znoszą ocet, który może uszkadzać również uszczelki. Dlatego warto wcześniej spróbować roztworu sody oczyszczonej z wodą lub nawet kwasku cytrynowego. Efekt powinien być podobny, a prawdopodobieństwo zniszczenia jeszcze mniejsze.
Jak nie dopuścić do problemów?
Warto regularnie dbać o żelazko, zamiast zajmować się nim tylko, jeśli pracuje nieprawidłowo. Dobrze jest mieć w nawyku regularnie przecierać szmatką stopę żelazka, np. przed każdym prasowaniem. Usunie to kurz, mogący przypalać się później do jego powierzchni.
Dobrą praktyką, jest stosowanie wody destylowanej, rekomendowanej przez większość producentów. Jeśli uznamy, że to za duży wydatek, warto, chociaż stosować tę przegotowaną - chociaż część minerałów pozostaje wtedy na ściankach czajnika.
Przed prasowaniem każdego ubrania sprawdźmy metkę. Dzięki temu nie tylko wydłużymy życie żelazka, ale również oszczędzimy ubranie przed bezpowrotnym uszkodzeniem.