Cmentarz we śnie symbolizuje sfery życia, które wiążą się z koniecznością transformacji i przemiany. Mogą także oznaczać rzeczy, które uległy zastojowi i są wstrzymywane przez śniącego przed zmianą.

Cmentarz może wiązać się z ciemniejszą stroną psychiki, depresją, smutkiem, melancholią, tęsknotą i brakiem woli do życia. Pokazuje śniącemu, że jego postawa życiowa nie zaprowadzi go już nigdzie dalej w życiu. W związku z tym, musi on zacząć na nowo żyć, ponieważ czeka go w życiu jeszcze wiele zaskakujących zmian.

Z drugiej strony, sennik tłumaczy, że jeżeli cmentarz jest zadbany i uporządkowany, taki sen może zwiastować dobre wieści od znajomych lub rodziny oraz doprowadzanie ważnych spraw do zakończenia.

Zanoszenie kwiatów na grób

Zanoszenie kwiatów na grób może świadczyć o tęsknocie za jakąś osobą - niekoniecznie zmarłą. Może być także objawem troski o kogoś oraz martwienia się o przyszłość tej osoby.

W przypadku osoby nieżyjącej, świadczy także o stopniowym godzeniu się z jej odejściem lub o rychłym zakończeniu wszelkich niedokończonych spraw z nią związanych.

Cmentarz: leżenie w grobie

Jeżeli śniący leży w grobie, może to symbolizować jego poczucie osamotnienia oraz depresję. Sen taki zapowiada także nadchodzące polepszenie kondycji psychicznej śniącego oraz ważne zmiany w jego życiu. Sen taki zachęca do odcięcia swojej przeszłości gruba kreską i rozpoczęcia wszystkiego na nowo.

Cmentarz: duchy i noc

Sennik wskazuje, że takie elementy snu jak cmentarz, duchy oraz noc, stanowią oznakę lęków śniącego. Wskazują, że jego sprawy życiowe mogą go przytłaczać, a on sam nie widzi drogi do lepszej przyszłości. Często tego typu sny nękają osoby zbyt poważnie podchodzące do życia, które zapomniały o radości i poczuciu humoru.

Nieuporządkowany cmentarz, zniszczone groby oraz duchy, mogą także odzwierciedlać poczucie winy śniącego. Nie musi ono dotyczyć zmarłej osoby. Równie dobrze może chodzić o członka rodziny, współpracownika lub znajomego.

Jeżeli śniący spotyka we śnie ducha zmarłej osoby, jego znaczenie ma pozytywny wydźwięk. Symbolizuje nawiązanie kontaktu, pogodzenie się z daną osobą oraz serdeczne pożegnanie.

Zobacz znaczenie innych snów