Cieniowanie włosów polega na obcinaniu włosów na różnej długości. Głównym celem takiego rodzaju cięcia jest zwiększenie optyczne objętości włosów oraz nadanie fryzurze pożądanego kształtu. Ponadto tego rodzaju stopniowanie długości włosów sprawia, że zyskują one znaczną lekkość i fantazyjnie się układają.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Bea Beleza Polska (@beabeleza_excellentedges_pl)

 

Kiedyś do wykonania tego typu fryzury konieczne były specjalne nożyczki (degażówki). Dzisiaj wystarczą dobre nożyczki i odpowiednio wyszkolony specjalista, by osiągnąć wymarzony efekt.

W zależności od grubości włosów oraz ich rodzaju, należy dobrać inny rodzaj cieniowania. Gęste włosy będą się bardziej miękko układały, przestaną być "przylizane" i ciężkie. Cienkie natomiast uniosą się osiągając efekt puszystości. Również inny efekt się osiągnie na różnej długości włosach.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Salon Piękności P A U L A (@salon_pieknosci_p_a_u_l_a)

Przykładowe fryzury cieniowane

Dla pań, które mają dość ostre rysy twarzy, mocno zarysowane kości policzkowe oraz wysunięty podbródek, najbardziej polecane są fryzury cieniowane o długości do szyi. Wówczas włosy okalające twarz powinny być mocno wystrzępione poprzez zastosowanie tzw. pazurków (zwłaszcza niesymetryczne) lub ząbków różnej długości.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Anna M. (@ania_em.prv)

Kobiety, które lubią odważne stylizacje mogą zdecydować się na bardzo krótkie fryzury, które optycznie zwiększą objętość włosów natomiast sprawią, że twarz o kształcie okrągłym lub kwadratowym nabierze łagodności oraz smukłości. Cieniowanie może być zastosowane wówczas szczególnie z przodu, ale również warto pokusić się o krótki, stopniowany tył (np. bob przykrywający undercut).

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Camilla.frisør /fb (@kamijask)

Jeśli chodzi o długie włosy, szczególnie dobrze wyglądają fryzury, które są cieniowane na całej długości włosów, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Stopniowanie można zacząć również dopiero od linii ucha, szyi lub dekoltu - im dłuższe włosy, tym niższa linia cieniowania. Ten zabieg sprawia, że włosy zyskują puszystość i objętość, miękko się układają i nawet bez stosowania szczególnych zabiegów wyglądają naturalnie.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez ewelina wozniak (@wozniak_studio)

Główne zalety fryzur cieniowanych

Dzięki zastosowaniu fryzur cieniowanych można zatuszować pewne mankamenty urody. Stopniowanie długości włosów pozwala na optyczne wyszczuplenie twarzy, co jest bardzo korzystne np. przy masywnej szczęce, mocno wystających kościach policzkowych, szerokim lub wysokim czole (wówczas polecane cieniowanie z grzywką), jak również znacznie wysuniętym podbródku. Poza tym twarz okolona cieniowanymi włosami wygląda bardzo wdzięcznie, młodo i dziewczęco.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Design Fryzur (@design_fryzur)

Fryzury cieniowane to propozycja ponadczasowa dla pań w różnym wieku. Szczególnie krótkie i średniej długości włosy znacznie zyskują przy tego rodzaju cięciu. Zdecydowanie łatwiej się później układa włosy, które mają stopniowaną długość. W przypadku długich włosów należy wziąć pod uwagę późniejsze stylizacje, np. zaplatanie w warkocze lub zbieranie w koński ogon, gdyż wówczas nierówne końcówki mogą odstawać od całości. W zasadzie jedynym przeciwwskazaniem do fryzur cieniowanych są rozdwajające się końcówki. Lepiej wówczas zrezygnować z tego rodzaju cięcia, gdyż trudno je właściwie stopniować.

Rozwiąż Quiz i sprawdź jaki masz styl?